Porovnajte havarijné poistenie od poisťovníCeny od viacerých poisťovní na jednom mieste
Otvoriť kalkulačku

Vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné: Spoluúčasť 5 alebo 10 percent a čo zvoliť?

Podcenenie parametrov poistnej zmluvy pri snahe ušetriť každé euro vedie k situáciám, ktoré mladého vodiča finančne ochromia. Predstavte si modelový príklad: dvadsaťštyriročný vodič si kúpi svoje prvé vozidlo a v snahe znížiť mesačné výdavky na minimum siahne po variante poistenia s najnižšou cenou. Keď však na úzkom sídliskovom parkovisku oškrie blatník a svetlomet s opravou nacenenou na 450 eur, zistí krutú realitu. Zmluva obsahovala spoluúčasť 10 % s minimálnou pevnou sumou 400 eur. Poisťovňa mu tak z účtu vyplatí presne 50 eur a celú opravu musí zatiahnuť z vlastného vrecka. Pre mladého človeka s obmedzeným rozpočtom predstavuje otázka, či je v jeho situácii výhodnejšia vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné, zásadné finančné rozhodnutie, ktoré nemožno robiť naslepo.

Havarijné poistenie funguje na princípe prenosu rizika, no tento prenos nikdy nebýva zadarmo. Pravidelné ročné platby za kasko predstavujú istý výdavok, zatiaľ čo spoluúčasť je výdavok podmienečný. Zvolíte si lacnejšiu poistku, no riskujete nárazový výdavok v stovkách eur pri nehode, alebo budete platiť mesačne viac, aby vás poistná udalosť nezaskočila? Aby ste sa vyhli drahým chybám, musíte poznať presné pravidlá, ktoré slovenské poisťovne uplatňujú pri likvidácii škôd.

Detail poškodeného laku a preliačiny na dverách osobného auta na parkovisku

Čo je to spoluúčasť a prečo si ju ľudia mýlia s franšízou?

Základom správneho nastavenia poistnej zmluvy je porozumenie tomu, akým spôsobom sa podieľate na vzniknutej škode. Podľa § 788 Občianskeho zákonníka je poistná zmluva dojednaním, v ktorom sa poistiteľ zaväzuje poskytnúť poistné plnenie v dojednanom rozsahu, ak nastane poistná udalosť. Samotný zákon konkrétne percentá ani sumy nediktuje, preto platí zmluvná voľnosť. Spoluúčasť je zmluvne dohodnutá suma alebo percentuálny podiel, ktorým sa poistený povinne podieľa na úhrade každej jednej poistnej udalosti. Ak je škoda 1 000 eur a vaša spoluúčasť predstavuje 100 eur, poisťovňa pošle 900 eur a vy doplácate zvyšok.

V praxi sa však motoristi často stretávajú s pojmom franšíza a predpokladajú, že ide o synonymum spoluúčasti. Tento omyl býva zdrojom vážnych nedorozumení pri likvidácii poistných udalostí, pričom čo je franšíza v zmluvných podmienkach, zistia mnohí až z likvidačného protokolu. Zatiaľ čo klasická spoluúčasť sa odpočítava z každého poistného plnenia bez ohľadu na výšku škody, franšíza funguje inak.

Rozdiel medzi spoluúčasťou a integrálnou franšízou

Integrálna franšíza predstavuje hranicu, do ktorej poisťovňa neplatí vôbec nič, no akonáhle škoda túto hranicu prekročí, poistiteľ uhradí opravu v plnej výške bez akéhokoľvek odpočtu. Ak máte dohodnutú integrálnu franšízu napríklad 150 eur a oprava blatníka stojí 140 eur, celú faktúru hradíte sami. Ak však oprava dosiahne 160 eur, poisťovňa vám preplatí celých 160 eur. V klasickom havarijnom poistení na Slovensku sa však integrálna franšíza pri bežných haváriách takmer nevyskytuje – štandardom je spoluúčasť. Špecifickou výnimkou býva poistenie čelného skla, kde niektoré poisťovne stanovujú osobitnú franšízu, napríklad pevných 199 eur. Ak oprava praskliny stojí menej, poisťovňu ani nekontaktujete.

Oplatí sa vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné pri parkovacích škodách?

Parkoviská pred nákupnými centrami a na sídliskách sú miestom, kde k poškodeniu vozidla dochádza najčastejšie. Drobné preliačiny, ryhy od kľúčov či oškreté nárazníky od neznámeho vinníka predstavujú typické škody mladých vodičov. Ak riešite, či je pre mestské jazdenie vhodnejšia vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné, kalkulácia vás môže prekvapiť. Trh s havarijným poistením totiž prakticky neponúka čistú percentuálnu spoluúčasť bez spodného limitu.

Štandardná ponuka na slovenskom trhu operuje s kombinovanou spoluúčasťou: najčastejšie ide o 5 % minimálne 150 eur (prípadne 166 eur) alebo 10 % minimálne 300 až 400 eur. Práve spojenie percenta a minimálnej fixnej sumy je pre malé škody kľúčové. V zmluve totiž vždy platí pravidlo, že poistený hradí tú hodnotu, ktorá je v danom momente vyššia.

Pravidlo vyššej hodnoty pri drobných škodách

Predstavte si situáciu, kedy vám niekto na parkovisku poškodí dvere a oprava laku vyjde na 250 eur. Ak máte zmluvu nastavenú na 5 % so spodným limitom 150 eur, päť percent zo sumy 250 eur predstavuje iba 12,50 eura. Keďže však zmluva ukladá povinnosť doplatiť minimálne 150 eur, poisťovňa vám vyplatí len 100 eur. Ešte horšie obídete, ak ste si vybrali zdanlivo lacné poistenie so spoluúčasťou 10 % a minimom 300 eur. V takom prípade škoda nepresiahla stanovený limit, poisťovňa nevyplatí ani cent a celých 250 eur zaplatíte sami. Ak škoda nepresiahne dohodnutú spoluúčasť, nárok na poistné plnenie vôbec nevzniká.

Vplyv nahlásenia škody na systém bonus a malus

Mladí šoféri často robia chybu, že nahlásia poistnú udalosť aj vtedy, keď plnenie od poisťovne činí iba 30 či 50 eur nad rámec spoluúčasti. Neuvedomujú si, ako funguje Bonus a malus pri PZP a havarijnom poistení. Každá nahlásená poistná udalosť zhoršuje váš škodový priebeh. Získate síce symbolických 40 eur na opravu laku, no poisťovňa vám v nasledujúcom poistnom období zruší zľavu za bezškodový priebeh alebo uplatní malus. Výsledkom bude, že na poistnom v ďalšom roku preplatíte podstatne viac, než koľko vám poisťovňa pri drobnej škode prispela. Pri malých parkovacích škodách sa preto oplatí zvážiť úhradu z vlastných úspor.

Mladý vodič kontroluje poškodenie predného nárazníka pri krajnici

Ako vplýva rozpočtové plnenie a oprava na faktúru na výslednú spoluúčasť?

Keď dôjde k poistnej udalosti, poisťovňa vám zvyčajne ponúkne dva spôsoby likvidácie škody: plnenie rozpočtom (rozpočtové krytie) alebo úhradu na základe faktúry zo servisu. Pri kalkulácii, či sa vyplatí vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné, zohráva forma likvidácie zásadnú úlohu. Mnohí mladí vodiči volia plnenie rozpočtom v nádeji, že si auto opravia svojpomocne alebo u známeho a časť peňazí im zostane. Výsledná matematika však býva zradná.

Pri rozpočtovom plnení poisťovňa stanoví výšku škody podľa vlastných kalkulačných programov (napríklad Audatex). Zohľadňuje pritom priemerné normohodiny nezmluvných servisov a ceny alternatívnych dielov. Z takto vypočítanej sumy sa následne odpočíta nielen DPH (ak nie ste platcom, kalkuluje sa bez dane len v špecifických prípadoch, no rozpočet často kráti sadzby práce), ale predovšetkým vaša dohodnutá spoluúčasť.

Rozpočtové plnenie verzus oprava na faktúru v servise

Pozrime sa na konkrétne porovnanie pri škode na karosérii v hodnote 1 000 eur pri zmluve s 5 % spoluúčasťou (minimálne 150 eur):

  • Oprava na faktúru v zmluvnom servise: Servis vystaví faktúru na 1 000 eur. Poisťovňa vystaví krycí list, ktorým uhradí servisu 850 eur priamo na účet. Vy v servise pri preberaní vozidla zaplatíte spoluúčasť 150 eur v hotovosti alebo kartou. Auto máte opravené odborne a s garanciou.
  • Likvidácia rozpočtom: Poisťovňa ohodnotí náklad opravy podľa rozpočtových tabuliek len na 650 eur (nižšia sadzba za prácu). Z tejto sumy odpočíta vašu minimálnu spoluúčasť 150 eur. Na účet vám zašle iba 500 eur. Ak následne zistíte, že reálna oprava vás stojí 700 eur, chýbajúcich 200 eur doplácate z vlastného vrecka navyše k pôvodnej spoluúčasti.

Pri rozpočte sa navyše môže prejaviť amortizácia náhradných dielov, čo je častý dôvod, prečo poisťovňa skrátila poistné plnenie. Ak zvolíte vysokú fixnú spoluúčasť a rozpočtové plnenie, reálna vyplatená suma môže byť taká nízka, že nepokryje ani nákup základných náhradných dielov.

Aká spoluúčasť je optimálna pri desaťročnom aute s hodnotou pod 5000 eur?

Pred touto otázkou stojí nejeden začínajúci šofér, pre ktorého je voľba medzi vyššou spoluúčasťou alebo vyšším poistným priamo spojená s celkovou cenou auta. Staršie vozidlá s trhovou hodnotou okolo 3 000 až 5 000 eur predstavujú špecifickú kategóriu. Platiť na takéto auto ročné kasko vo výške 400 eur s nízkou spoluúčasťou 5 % (min. 150 eur) často nedáva ekonomický zmysel. Za tri roky totiž na poistnom zaplatíte takmer tretinu hodnoty celého auta.

Práve pri vozidlách s nižšou trhovou cenou sa otvára priestor pre voľbu vyššej spoluúčasti, napríklad 10 % minimálne 300 až 400 eur, prípadne fixných 500 eur. Analýza Ministerstva financií SR ukázala, že zvýšenie spoluúčasti z 200 eur na 1 000 eur dokáže znížiť ročné poistné o takmer 50 %. Aj pri menšom posune zo 150 eur na 300 či 400 eur dosiahnete ročnú úsporu na poistnom v rozsahu desiatok percent. Tieto ušetrené peniaze si môžete odkladať na vlastný sporiaci účet ako rezervu.

Modelová situácia: Výpočet nákladov pri vozidle s nízkou hodnotou

Zoberme si auto v hodnote 4 000 eur. Vodič má dve možnosti nastavenia havarijného poistenia:

  • Variant A (nízka spoluúčasť): Ročné poistné je 360 eur, spoluúčasť je 5 % min. 150 eur. Za štyri roky bezškodovej jazdy zaplatí vodič na poistnom 1 440 eur.
  • Variant B (vyššia spoluúčasť): Ročné poistné je 200 eur, spoluúčasť je 10 % min. 400 eur. Za štyri roky zaplatí na poistnom iba 800 eur. Čistá úspora na platbách predstavuje 640 eur.

Ak vodič vo variante B za štyri roky nespôsobí žiadnu nehodu, ušetril 640 eur. Ak by aj v štvrtom roku spôsobil haváriu so škodou 2 000 eur, na spoluúčasti zaplatí 400 eur. Stále je v pluse 240 eur v porovnaní s tým, keby si celé štyri roky platil drahé poistenie s nízkou spoluúčasťou. Pri starších autách je havarijné poistenie s vyššou spoluúčasťou primárne poistkou proti katastrofickým scenárom – krádeži, totálnej škode či požiaru – nie nástrojom na opravu oškretého nárazníka.

Riziko totálnej škody a ekonomická nerentabilita opravy

Pri starších autách nastáva ďalší technický problém: hranica pre totálnu škodu je nastavená pomerne nízko. V závislosti od poistných podmienok deklarujú poisťovne ekonomickú totálnu škodu už vtedy, keď odhadované náklady na opravu presiahnu 70 až 80 % všeobecnej hodnoty vozidla. Ak má auto hodnotu 3 500 eur, oprava za 2 600 eur znamená totálnu škodu. Zisťovať, aký bude výpočet plnenia pri totálnej škode, býva pre majiteľa nepríjemné: poisťovňa odpočíta hodnotu použiteľných zvyškov (vraku) a z výsledku strhne vašu dohodnutú spoluúčasť. Pri starom aute sa preto neoplatí preplácať nízku spoluúčasť, lebo pri väčšej nehode vám poisťovňa opravu aj tak nepreplatí.

Poisťovací formulár a kľúče od ojazdeného vozidla položené na stole

Je lepšia vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné pri postupnom starnutí vozidla?

S pribúdajúcim vekom auta sa otázka, či je výhodná vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné, stáva ešte naliehavejšou. Hodnota každého bežného automobilu z roka na rok klesá. Nové auto stráca počas prvých troch rokov až 40 % svojej pôvodnej ceny, pričom v ďalších rokoch tempo poklesu pokračuje miernejším tempom. Mnoho motoristov však urobí chybu, že po kúpe nového vozidla uzavrie zmluvu a nechá ju bežať bez zmeny päť či osem rokov.

V poistnej zmluve zostáva zapísaná pôvodná poistná suma a fixne nastavená nízka spoluúčasť, napríklad 5 % min. 150 eur. Klient platí stále rovnaké, často dokonca indexáciou navyšované poistné, no reálne krytie sa dramaticky zmenšuje. Kým pri novom aute v hodnote 25 000 eur chránilo drahé poistné obrovský majetok, pri tom istom aute v hodnote 7 000 eur už pomer medzi cenou ročnej poistky a maximálnym možným plnením stráca logiku.

Prečo staršie zmluvy strácajú ekonomický zmysel

Keď vozidlo zostarne, optimálnou stratégiou býva prechod na vyššiu spoluúčasť a zníženie poistnej sumy na aktuálnu trhovú hodnotu. Týmto krokom klesne cena havarijného poistenia na zlomok pôvodnej sumy. Zatiaľ čo pri novom aute sa mladý vodič obáva akejkoľvek škody a vyžaduje nízku spoluúčasť, pri sedemročnom aute by malo byť cieľom eliminovať len likvidačné škody. Ak poisťovňa odmieta upraviť parametre na existujúcej zmluve dodatkom, riešením je vypovedanie poistky a uzavretie novej, kde môže byť pre mladého človeka dostupná aj výhodnejšia cena PZP a kaska v rámci jedného balíka.

Postup krok za krokom pri prehodnotení havarijného poistenia

Ak vaše auto prekročilo vek päť rokov a vy stále platíte pôvodnú vysokú sumu poistného s nízkou spoluúčasťou, postupujte podľa tohto návodu na optimalizáciu zmluvy:

  1. Zistite aktuálnu trhovú hodnotu svojho auta: Pozrite si inzertné portály a zistite, za koľko sa predávajú vozidlá rovnakej značky, motorizácie a veku. To je strop, z ktorého bude poisťovňa vychádzať pri totálnej škode.
  2. Skontrolujte parametre v poistnej zmluve: Pozrite sa, akú poistnú sumu a akú spoluúčasť máte v zmluve dohodnutú. Zamerajte sa na minimálnu fixnú sumu v eurách.
  3. Prepočítajte ročnú úsporu pri zmene spoluúčasti: Nechajte si vypracovať ponuku s vyššou spoluúčasťou (napr. posun z 5 % min. 150 € na 10 % min. 300 € alebo 400 €). Porovnajte rozdiel v ročnej platbe.
  4. Zhodnoťte svoju finančnú rezervu: Uistite sa, že v prípade nehody máte na bežnom alebo sporiacom účte k dispozícii novú výšku spoluúčasti v hotovosti, aby vás platba v servise nezaskočila.
  5. Podajte žiadosť o zmenu alebo výpoveď: Požiadajte poisťovňu o zmenu zmluvy k výročiu poistného obdobia, alebo zašlite písomnú výpoveď v zákonom stanovenej lehote a uzavrite novú, optimalizovanú zmluvu.

Vráti sa vám príplatok za pripoistenie spoluúčasti?

V ponukách finančných inštitúcií a poisťovní sa občas objavuje možnosť pripoistenia spoluúčasti. Princíp je lákavý: ak nastane škoda, z havarijného poistenia sa odpočíta vaša štandardná spoluúčasť, no toto špeciálne pripoistenie vám daný doplatok preplatí. Mnohí vodiči chcú mať pokoj na cestách, a tak premýšľajú, či je lepšia vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné s nulovým rizikom doplácania. Skutočnosť je taká, že samostatné produkty s nulovou spoluúčasťou z trhu prakticky vymizli pre vysokú škodovosť a podvody, a ak existujú, stoja neúmerne veľa.

Špecifickou formou krytia spoluúčasti je GAP poistenie vozidla, ktoré sa uzatvára primárne na krytie finančnej straty pri totálnej škode alebo krádeži. Niektoré varianty tohto poistenia obsahujú klauzulu, ktorá kryje aj spoluúčasť z havarijného poistenia. Podrobnosti o tom, ako funguje GAP poistenie a spoluúčasť, sú však vždy viazané na striktné limity a uplatňujú sa výhradne pri totálnych škodách, nie pri bežných parkovacích škrabancoch.

Kedy sa pripoistenie spoluúčasti reálne vyplatí

Aby sa vám pripoistenie spoluúčasti alebo voľba minimálnej spoluúčasti finančne vyplatila, museli by ste riešiť poistnú udalosť prakticky každý rok alebo každé dva roky. Predstavte si, že za nulovú alebo minimálnu spoluúčasť si poisťovňa vypýta príplatok 180 eur ročne oproti štandardnej 10 % spoluúčasti. Ak jazdíte bez nehody tri roky, zaplatíte na príplatkoch 540 eur. Ak v štvrtom roku oškriete nárazník so škodou 400 eur, pripoistenie vám síce ušetrí spoluúčasť, no vy ste na poistnom za minulé roky minuli podstatne viac, než koľko ste ušetrili.

Pripoistenie alebo nulová spoluúčasť dáva zmysel len v špecifických situáciách: pre úplných začiatočníkov počas prvého roka jazdenia v hustej mestskej premávke, alebo pri prémiových vozidlách s drahými laserovými svetlometmi a senzormi, kde aj drobný ťukanec vyústi do faktúry na 4 000 eur. Pre bežné ojazdené auto mladého človeka je ekonomicky rozumnejšie akceptovať spoluúčasť 5 % alebo 10 % a ušetrené peniaze neposielať poisťovni, ale nechať na vlastnom účte.

Rieši výpoveď zmluvy nevhodne zvolenú vyššiu spoluúčasť alebo vyššie poistné?

Stáva sa, že až po podpise zmluvy klient zistí, že zvolená vyššia spoluúčasť alebo vyššie poistné vôbec nezodpovedá jeho finančným možnostiam. Typický prípad: mladý vodič uzavrie zmluvu cez internet, prehliadne klauzulu o minimálnej fixnej spoluúčasti 400 eur a po dvoch týždňoch si uvedomí, že v prípade akejkoľvek nehody nemá túto sumu z čoho zaplatiť. Mnohí motoristi v takejto situácii prepadnú panike a myslia si, že v zmluve uviazli na celý rok. Slovenský právny poriadok však pamätá na riešenie v podobe záchrannej brzdy.

Občiansky zákonník poskytuje poistníkovi možnosť vyviazať sa z nevýhodnej zmluvy krátko po jej uzavretí bez udania dôvodu. Ak ste spravili chybu pri voľbe spoluúčasti, nemusíte čakať dvanásť mesiacov na výročie zmluvy. Dôležité je konať rýchlo a dodržať presné zákonné lehoty.

Zákonné lehoty a paragraf 800 Občianskeho zákonníka

Kľúčovým ustanovením je § 800 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí, že poistnú zmluvu možno vypovedať do dvoch mesiacov od jej uzavretia. V tomto prípade plynie osemdňová výpovedná lehota, po ktorej uplynutí poistenie zaniká. Poisťovňa má nárok na poistné len za obdobie, počas ktorého poistenie reálne trvalo, a zvyšok peňazí vám vráti. Ak túto lehotu premeškáte, zmluvu je možné vypovedať až ku koncu poistného obdobia podľa § 800 ods. 1 Občianskeho zákonníka, pričom výpoveď musí byť poisťovni doručená najneskôr šesť týždňov pred uplynutím tohto obdobia.

Vždy si overte, ako vaše zmluvné podmienky definujú jednotlivé lehoty, k čomu odporúčame naštudovať, ako čítať všeobecné poistné podmienky. Rovnako je dobré vedieť, že poistné plnenie je podľa § 797 ods. 2 Občianskeho zákonníka splatné do 15 dní po skončení šetrenia potrebného na zistenie rozsahu povinnosti poisťovateľa plniť. Kým veľkí hráči na trhu, akým je napríklad Poisťovňa Allianz, ponúkajú prehľadné klientske portály, lehoty zo zákona platia pre všetkých rovnako.

Prehľad zákonných a zmluvných lehôt pri havarijnom poistení
Typ úkonu / situácia Zákonná alebo zmluvná lehota Právny základ a dôsledok zmeškania
Výpoveď do dvoch mesiacov od uzavretia Do 2 mesiacov od podpisu (výpovedná lehota 8 dní) § 800 ods. 2 OZ; záchranná brzda pri zlom nastavení spoluúčasti
Výpoveď ku koncu poistného obdobia Najmenej 6 týždňov pred výročím zmluvy § 800 ods. 1 OZ; zmeškanie znamená predĺženie zmluvy o ďalší rok
Splatnosť poistného plnenia Do 15 dní po skončení šetrenia škody § 797 ods. 2 OZ; zákonná povinnosť poistiteľa poslať peniaze
Nahlásenie poistnej udalosti Bezodkladne (spravidla do 15 dní v SR) Poistné podmienky; oneskorenie môže viesť ku kráteniu plnenia

Ak ste nahlásili škodu a čakáte na peniaze, môžete v klientskej zóne svojej poisťovne využiť online sledovanie poistnej udalosti, kde vidíte presný stav dokladovania aj aplikovanú spoluúčasť.

Často kladené otázky o spoluúčasti a poistnom

Čo sa stane, ak je oprava auta lacnejšia než dohodnutá spoluúčasť?
Poisťovňa vám v takomto prípade nevyplatí vôbec nič. Celú faktúru v servise hradíte z vlastných prostriedkov. Udalosť sa však nezapíše do vášho škodového priebehu, takže neprídete o nazbieraný bonus za bezškodový priebeh.

O koľko eur ročne ušetrím na kasku, ak si zvýšim spoluúčasť?
Rozdiel závisí od hodnoty vozidla a konkrétnej poisťovne. Zvýšenie spoluúčasti z 5 % (min. 150 €) na 10 % (min. 300 až 400 €) zvyčajne zníži ročnú platbu o 15 až 30 %. Pri výraznom skoku na vysokú fixnú spoluúčasť môže úspora dosiahnuť takmer 50 %.

Platím spoluúčasť aj vtedy, keď nehodu zavinil iný vodič?
Ak škodu uplatňujete z vlastného havarijného poistenia (pretože oprava je rýchlejšia), poisťovňa vám spoluúčasť najprv strhne. Následne si ju však formou regresu vymáha z povinného zmluvného poistenia vinníka a po úspešnom vymožení vám strhnutú sumu vráti.

Môžem zmeniť výšku spoluúčasti kedykoľvek počas roka?
Nie, výška spoluúčasti je základným parametrom zmluvy. Zmenu nie je možné vykonať jednoduchým telefonátom uprostred poistného roka. Poisťovne umožňujú zmenu parametrov buď dodatkom k výročiu zmluvy, alebo ukončením starej zmluvy a uzavretím novej.