Chodíte na pravidelné preventívne prehliadky a váš doktor vám oznámil, že váš tlak je vyšší, ako by mal byť normálne? Určite v prvom rade nie je potrebné panikáriť, nakoľko je dnes liečba takéhoto zdravotného problému úplne bežná. Okrem toho, nemusíte sa liečiť výhradne len liekmi, existuje aj množstvo iných tipov, ako váš zdravotný stav vylepšiť. Horšie by ale bolo, ak by ste chorobu, akou je hypertenzia, a síce vysoký krvný tlak, brali na ľahkú váhu a nechali ju vyvinúť sa tak, ako sa jej chce. To môže zapríčiniť váš veľmi rýchly koniec. Ak si chcete život užívať ešte dlhodobo, podstúpiť niektorú z liečob je základom. Nemusíte sa hneď obávať zložitých chirurgických zákrokov. Aj keď to závisí od stavu a rozšírenia vášho ochorenia. Vysokému tlaku a jeho liečbe sa detailnejšie venuje aj na to zameraný web.
U koho sa môže rozvinúť?
Vysoký tlak je choroba, ktorá sa môže rozvinúť bez ohľadu na vek, aj keď štatistiky ukazujú, že najviac postihuje starších ľudí, ktorých srdce a cievy si čo to odslúžili. Objavuje sa však aj u mladších ročníkov, pokiaľ vedú nezdravý životný štýl, majú málo pohybu, zle sa stravujú, sú pod permanentným stresom alebo sú dlhodobo emočne vypätí. To všetko totiž spôsobuje zanášanie a zužovanie ciev, ktoré sa zároveň oslabujú a strácajú pružnosť. Krv v zúžených cievach prúdi oveľa rýchlejšie, čím núti aj srdce, aby sa jej tempu prispôsobila. Tento problém sa prejavuje vysokým nameraným krvným tlakom, ktorý má rôzne prejavy a príznaky.
Tento zdravotný problém sa často vyskytuje aj u obéznych ľudí a môže byť následkom aj dedičnej informácie. To znamená, že pokiaľ má niektorý z vašich rodičov problémy s hypertenziou, je tu veľká šanca, že sa rozvinie aj u vás. V takomto prípade musíte byť obzvlášť opatrný ako v strave, tak aj v iných oblastiach, ktoré môžu ochorenie spustiť.
Aké má vysoký tlak príznaky?
Prejavy tohto problému majú široké spektrum. Ľudia s diagnózou na sebe pozorujú zvýšenú únavu, skorú vyčerpanosť, dýchavičnosť, slabú kondíciu. Už aj pri najmenšej záťaží sú rýchlo vyčerpaní, čo sa prejavuje aj začervenalosťou tváre. Okrem toho sa môžu objaviť aj opuchy členkov a tváre, meravenie prstov, krvácanie z nosa či hučanie v ušiach. Pre vysoký krvný tlak je typické aj búšenie srdca, bolesť v oblasti hrude či v hlave. Ak ste na sebe spozorovali viacero príznakov, je najvyšší čas sa nechať odborne vyšetriť. Ak už ste vyšetrenie absolvovali a ochorenie sa potvrdilo, liečbu nepodceňujte.
Zvýšený tlak si ale môžete ľahko overiť aj doma a to pomocou domáceho tlakomeru. Pre optimálne výsledky je nutné merania vykonávať v pokoji v rôznych časoch, nie bezprostredne po sebe ani po náročnej fyzickej aktivite. Pretože zvýšená fyzická či psychická aktivita vám môže dočasne zvýšiť tlak, no jeho znižovanie nie je potrebné. Zvykne sa upraviť sám.
Liečby sa nemusíte báť
Pri oficiálne diagnostikovanom vysokom krvnom tlaku zvykne lekár predpísať špeciálnu liečbu, väčšinou pomocou liekov na predpis. Takisto vás oboznámi o prísnejšom režime, takzvanej diéte, ktorú by ste mali dodržovať, aby sa váš aktuálny stav nezhoršoval, ale naopak, len zlepšoval. Vysoký krvný tlak si ale môžete liečiť a znížiť aj bez liekov na predpis. Väčšinou pomocou prírodných liečiv, ktoré môžete zohnať aj v lekárňach, no väčšinou len na internete alebo v bio obchodoch. V lekárňach zvyknú ponúkať len výživové doplnky, ktoré už vzniknuté ochorenie nepomáhajú liečiť, len mu predchádzať predtým ako sa rozvinie.
Chceli by sme zdôrazniť, že aj pri prírodných liekoch na zníženie vysokého krvného tlaku musíte byť opatrný a rešpektovať dávkovanie. Určite viete, že aj príroda vie byť veľmi silná. Prírodné prípravky na liečenie tohto problému sa väčšinou vyrábajú v podobe kvapiek, čajov alebo sirupov. Je len na vás, ktoré si vyberiete, ak si teda niektorý vyberiete. Rovnako buďte pri ich požívaní opatrný aj vtedy, ak užívate lieky na zníženie vysokého tlaku na predpis.
V rámci diéty, o ktorej by vás mal oboznámiť lekár, je súčasťou liečby zmena stravy a životného štýlu. Ak máte obezitu, odporúča sa schudnúť. Ak sa málo hýbete, každý deň by ste mali chodiť aspoň na polhodinové prechádzky. Vyhýbajte sa stresu a ťažkým emočným situáciám. Na úspešné zníženie vysokého tlaku je dôležité obmedziť niektoré druhy jedál. Hlavne všetko s kofeínom a soľou. Obmedzte aj mastné jedlá, sladkosti a biele pečivo. Vhodné je celozrnné pečivo, pitný režim a veľa ovocia, zeleniny a vlákniny.
Znížiť vysoký tlak je veľmi dôležité aj v prípade dočasne zvýšených hodnôt, ak sa váš stav zhoršuje a máte pocity na odpadnutie. Nemusíte hneď siahať po silných liekoch, nakoľko by vám možno pomohli len lieky na predpis. Dôležitý je pokoj a odpočinok, hlboké a pomalé dýchanie, prípadne pohár vody.
Následky neliečeného vysokého krvného tlaku
Ak túto diagnózu nebudete brať vážne a znižovanie tlaku či už pomocou liekov alebo bez nich budete podceňovať, môže to mať pre vás veľmi zlé dôsledky. Zužovanie a postupné upchávanie ciev nielenže zaťažuje činnosť vášho srdca, ale aj oni majú svoju únosnosť. Ak ju prekročia, môže dôjsť k ich úplnému pretrhnutiu alebo upchatiu, čo má kritické následky a ani okamžité zníženie vysokého tlaku vám už nemusí pomôcť. Ak dôjde k takejto situácii, utrpieť môžu vaše končatiny, orgány, ale aj život ako taký. Hrozí vám nielen odumretie a amputácia končatín, ale napr. aj kolaps obličiek, strata alebo poškodenie zraku, mozgová príhoda, srdcový infarkt či iné komplikácie, ktoré vám natrvalo pokazia váš život. Pokiaľ to teda nebude smrť, ktorou sa ten život definitívne skončí.